Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

استراتژی که در آن یک بازیکن از تیم مدافع، به جای حضور در زمین دفاعی تیم خود و شرکت در دفاع، در زمین حمله و نزدیکی حلقه حریف می‌ماند تا به محض اینکه تیمش مالک توپ شد، با دریافت توپ در نزدیکی سبد اقدام به کسب امتیاز کند. به این استراتژی نه چندان متداول Cherry Picking گویند.

استراتژی Cherry Picking به ندرت و آن هم در سطوح آماتور و پایه استفاده می شود و در بسکتبال حرفه ای جایی ندارد. علت این موضوع در آن است که هنگامی که یک بازیکن در دفاع شرکت نمی کند تا در زمین حریف بماند، موجب می شود تا تیم مدافع با یک یار کمتر در فعالیت دفاعی با مشکل جدی روبرو شود و از آن جایی که در بسکتبال روز دنیا بازیکنان در شرایط ۵ علیه ۴ به خوبی می توانند فضای خالی را برای کسب امتیاز پیدا کنند و مکررا تیم مدافع را در فعالیت دفاعی مغلوب کنند، تیم ها از این استراتژی استفاده نمی کنند و هر ۵ بازیکن تیم در دفاع شرکت می کنند.

از سوی دیگر با وجود Safety man، بازیکنان مدافع پس از به دست آوردن مالکیت توپ هم نمی توانند به راحتی بازیکن حاضر در زمین تیم حریف را مالک توپ کنند. با این تفاسیر در کل استراتژی Cherry Picking غیرقابل استفاده و تنها در لیگ های بسیار آماتور و پایه ای آن هم به تعداد دفعات بسیار کم قابل انجام است.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.