Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

Draft (درفت) مراسم و رویدادی است که سالی یک بار و از سال ۱۹۴۷ به بعد در لیگ NBA به منظور انتخاب شدن بازیکنان واجد شرایط جهت حضور در لیگ NBA از سوی تیم ها حاضر در این لیگ برگزار می شود.

به طور معمول اکثر افراد حاضر در درفت از تیم های کالج و دانشگاهی آمریکا (در برخی موارد استثنا دبیرستان) راهی NBA می‌شوند؛ اما افراد خارج از این ساختار هم می‌توانند در این رویداد شرکت کنند و به تیم‌های لیگ NBA بپیوندند.

در Draft (درفت) به طور کلی ۶۰ بازیکن طی دو راند که در هر راند ۳۰ بازیکن انتخاب می شوند، می توانند وارد تیم های لیگ NBA شوند. ضمن اینکه به هر انتخاب در درفت Pick گفته می شود.

از آن جایی که بازیکنانی با عملکرد و توانایی بهتر در انتخاب های ابتدایی انتخاب می شوند، لیگ NBA برای تیم های ضعیف که نتوانستند در فصل گذشته به پلی آف راه پیدا کنند، مراسمی را تحت عنوان Draft Lottery برگزار می کند و انتخاب های اول تا چهارم را براساس یک قرعه‌کشی به این تیم ها می‌دهد. در لاتاری هرچقدر رتبه تیم پایین‌تر باشد (که نشان‌دهنده ضعیف‌تر بودن تیم است) شانس بیشتری را برای آن در نظر می‌گیرند.

لازم به ذکر است درفت تنها مربوط به بسکتبال آمریکا نیست و در اکثر لیگ های حرفه‌ای آمریکا از جمله NFL ،NHL، MLB، MLS برگزار می شود.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.