Efficiency

Efficiency

توضیحات

کارایی یا Efficiency یکی از مهمترین معیارها برای بررسی عملکرد بازیکن در یک مسابقه یا تورنومنت از دید آماری به محسوب می‌شود.
در این شاخص آماری که به وسیله فرمول مختص به خود محاسبه می‌گردد، می‌توان بازیکنان را براساس عملکردی که در زمین از خود به جا گذاشته‌اند بررسی کرد.
فرمول Efficiency در لیگ‌های مختلف با توجه به دسترسی که فیبا در برنامه خود به مسئولین آمار لیگ‌ها می‌دهد می‌تواند متفاوت باشد. اما همواره فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA)، یک فرمول مشخص و پیش‌فرض برای مسابقات خود دارد.
 
فرمول محاسبه Efficiency در آخرین بروزرسانی قوانین آماری فیبا به شرح زیر است:

PTS+REB+AST+ST+BS-(FGA-FGM)-(FTA-FTM)-TO

امتیاز + ریباند + پاس منجر به گل + توپ ربایی + بلاک شات‌های انجام داده – (تمامی اقدام‌های دو امتیازی و سه امتیازی – تمامی اقدام‌های موفق دو امتیازی و سه امتیازی) – (اقدام‌های پرتاب آزاد – اقدام‌های موفق پرتاب آزاد) – توپ‌های از دست رفته
 
این فرمول که توسط Martin Manley آمارگیر و گزارشگر ورزشی کانزاس سیتی ساخته شده است، هم اکنون در محاسبه کارایی فصلی بازیکنان لیگ NBA مورد استفاده قرار می‌گیرد.
محاسبه Efficiency می‌تواند براساس علاقه و اختیار هر فرد در محاسبه شخصی متفاوت باشد. (همانطور که در برخی لیگ‌ها فرمول محاسبه آن متفاوت است)
در بسیاری از لیگ‌ها از این شاخص برای انتخاب برترین بازیکن هفته یا فصل استفاده می‌کنند و برخی دیگر به دلیل عدم وجود شاخص‌های مشخص دفاعی و برخی اتفاقات غیر قابل ثبت در آمار، این شاخص را نه چندان مهم و فاقد ارزش ارزیابی بازیکنان می‌دانند.
مطالب مرتبط:
چرا خطا در افیشنسی پیش فرض فیبا محاسبه نمی‌شود؟!
نحوه مطالعه گزارش آمار بسکتبال (Box Score)