Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

Flop در بسکتبال یک روشی است که طی آن، بازیکن در شرایطی که با بازیکن حریف برخوردی نداشته و یا برخوردی که به وجود آمده بسیار جزئی و کم بوده است، اقدام به شبیه سازی کند و خود را از عمد به زمین بیندازد و یا به شکلی وانمود کند که به نظر برسد برخورد جدی بوده است تا بتواند داور را فریب دهد و داور به نفع او اعلام خطا کند.

این حرکت که در برخی مواقع با عنوان Acting هم شناخته می شود و ذاتا برای فریب طراحی شده است، در صورت تشخیص داور با خطای غیرورزشی روبرو می شود و داور بخاطر اینکه بازیکن قصد فریب دادن او را داشته است با خطای غیرورزشی بازیکن خاطی را جریمه می کند. با این حال در تمامی سطوح (حتی سطوح بالا مثل NBA) شاهد Flop کردن بازیکنان هستیم و به طور کلی به بازیکنانی که در Flop ماهر هستند اصطلاحا Flopper گویند.

از سال ۱۹۹۷ به دلیل افزایش Flop در NBA، تصمیم گرفته شد تا منطقه ای به نام Restricted arc (که برخی در ایران آن را با نام نیم دایره No Charge می شناسند) بر روی زمین بسکتبال به صورت نیم دایره زیر حلقه رسم شود تا به واسطه آن از Flop جلوگیری شود؛ اتفاقی که از سال ۲۰۱۰ در طراحی زمین بسکتبال FIBA هم اتفاق افتاد.

اما بیشترین برخورد با Flop در NBA به فصل ۱۳-۲۰۱۲ برمی گردد که با تنظیم قوانینی جهت جریمه کردن افرادی که اقدام به Flop می کنند سعی در جلوگیری در این عمل داشتند که این قوانین تاکنون در حال اجرا است. براساس این قانون، هر بازیکنی در طول فصل اقدام به Flop کند ابتدا با اخطار روبرو می شود؛ سپس برای هر Flop متوالی در طول فصل مبلغ ۵ هزار دلار جریمه می شود. از Flop پنجم به بعد جریمه ۳۰ هزار دلاری در نظر گرفته می شود. ضمن اینکه در پلی آف Flop اول تا چهارم به ترتیب ۵ هزار، ۱۰ هزار، ۱۵ هزار و ۳۰ هزار دلار جریمه به همراه دارد؛ علاوه بر این هر بازیکنی پنج بار یا بیشتر اقدام به Flop کند با محرومیت روبرو می شود.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.