Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

Free Throw (پرتاب آزاد) نوعی اقدام بی دردسر و بدون دفاع است که در شرایطی که زمان بازی متوقف شده است از پشت Free Throw Line پرتاب می شود و هر پرتاب آزاد موفق یک امتیاز دارد.

به طور کلی پرتاب آزاد در شرایطی رخ می دهد که تیم مقابل مرتکب خطایی شده باشد که مستحق پرتاب آزاد باشد. خطا بر روی بازیکن شوت زننده (Foul in the act of shooting)، خطا هنگام پایان یافتن محدودیت خطای تیمی، تکنیکال فول و خطای غیرورزشی از دسته مواردی هستند که جریمه آن پرتاب آزاد خواهد بود.

در Free Throw علاوه بر بازیکنی که اقدام به شوت می کند، سه بازیکن از تیم مدافع و دو بازیکن از تیم مهاجم در منطقه های در نظر گرفته شده دور مستطیل قرار می گیرند تا پس از پرتاب آزاد آخر در صورت گل نشدن توپ برای ریباند تلاش کنند. البته پرتاب های آزادی هم هستند که بازیکنان اجازه حضور در دور مستطیل را ندارند؛ مانند پرتاب های آزادی که به واسطه تکنیکال فول، خطای غیرورزشی و یا پرتاب آزادی که همزمان با پایان یافتن زمان مسابقه اعطا شده است.

از آن جایی که این پرتاب همواره به واسطه خطا (Foul) رخ می دهد، نام دیگر آن Foul Shot است. Free Throw را برخی با نام پنالتی هم می شناسند.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.