Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

Hack A Shaq یک استراتژی است که طی آن هنگامی که یک تیم از حریف خود عقب است و زمان کمی برای جبران نتیجه دارد، هنگامی که توپ در اختیار تیم مقابل باشد، اقدام به خطا کردن بر روی بازیکنی می کند که در پرتاب آزاد (Free Throw) ضعیف است. این کار موجب می شود تا بازی در کمترین زمان ممکن متوقف شود و تیم حریف با از دست دادن پرتاب های آزاد، بدون کسب امتیاز مالکیت توپ را از دست بدهد؛ در نتیجه تیمی که عقب است می تواند به سرعت برای کسب امتیاز اقدام کند و نتیجه بازی را جبران کند.

علت نام گذاری Hack A Shaq به دلیل Shaquille O’Neal است که در پرتاب های آزاد بسیار ضعیف بود و تیم هایی که در برابر تیم شکیل اونیل عقب بودند با خطا کردن بر روی او، می توانست حریف را در کسب امتیاز ناکام بگذارند و با در اختیار گرفتن مالکیت توپ اقدام به کسب امتیاز و جبران نتیجه کنند.

این استراتژی در سطح نوین از سوی Don Nelson مربی اسبق دالاس ماوریکس گسترش پیدا کرد؛ او اولین بار این استراتژی را بر روی Dennis Rodman اجرا کرد اما با اجرای آن بر روی Shaquille O’Neal و تکرار آن توسط چند تیم دیگر به اسم Hack A Shaq شهرت پیدا کرد.

البته این اصطلاح در ابتدا و در زمانی که شکیل اونیل بازیکن تیم دانشگاه لوئیزیانا و اورلاندو مجیک بود برای اتفاق دیگری کاربرد داشت. معمولا بازیکنان هنگامی که اونیل در موقعیت مسلم و قطعی گلزنی بود (بخصوص در زیر حلقه) بر روی او خطا می کردند تا او نتواند کسب امتیاز کند و با از دست دادن پرتاب های آزاد، آن حمله ناموفق به پایان برسد. بعدها با توجه به استراتژی که Nelson از آن بهره می برد، کاربرد Hack A Shaq تغییر یافت و برای شرایطی که در بالا عنوان شد استفاده گردید.

این اتفاق یکی از دلایلی بود که از فصل ۱۷-۲۰۱۶ لیگ NBA تصویب شد در ۲ دقیقه انتهایی مسابقه اگر خطا بر روی بازیکن دور از توپ صورت بگیرد، علاوه بر پرتاب آزاد مالکیت توپ مجددا در اختیار همان تیم قرار می گیرد و جریمه آن به مانند خطای غیرورزشی اعمال خواهد شد.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.