Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

به مدت زمانی که یک تیم می تواند مالک توپ باشد Shot Clock گفته می شود. براساس این قانون هر تیم به محض اینکه مالکیت توپ را به دست می آورد، ۲۴ ثانیه وقت دارد تا حمله خود را به سر انجام برساند. در صورتی که این مدت زمان به پایان برسد و این تیم همچنان مالک توپ باشد تخلف Shot Clock Violation رخ می دهد. به طور کلی براساس قوانین، تابلو زمانی مخصوصِ Shot Clock در بالای تخته نصب می شود تا مدت زمان باقی مانده از مالکیت توپ را به تیم ها نشان دهد.

لازم به ذکر است که این زمان در مسابقات دانشگاهی آمریکا ۳۰ ثانیه و در مسابقات دبیرستانی (در برخی از ایالت ها با قوانین محلی) ۳۵ ثانیه است؛ اما به طور کلی در قوانین FIBA و در رقابت های NBA و WNBA مدت زمان مالکیت توپ (Shot Clock) به مدت ۲۴ ثانیه است.

این قانون با توجه به اینکه تیم ها بعد از اینکه از نظر امتیازی از حریف خود پیش می افتادند و با نگه داشتن توپ تا پایان وقتِ کوارتر و بازی، وقت را تلف می کردند و این اتفاق جذابیتی در پی نداشت، برای اولین بار از سوی بسکتبال آمریکا در سال ۱۹۵۴ وضع شد. دو سال بعد فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA) با توجه به کارآمد بودن این قانون، آن را با مدت زمان ۳۰ ثانیه در سال ۱۹۵۶ وارد قوانین بسکتبال کرد و در نهایت در سال ۲۰۰۰ زمان آن را همانند مسابقات NBA به ۲۴ ثانیه تغییر داد. ضمن اینکه Shot Clock در مسابقات WNBA (لیگ حرفه ای بسکتبال بانوان آمریکا)، همانند FIBA به مدت ۳۰ ثانیه بود که در سال ۲۰۰۶ به ۲۴ ثانیه تغییر پیدا کرد؛ هرچند که هنوز در مسابقات دانشگاهی آمریکا (NCAA) از قانون ۳۰ ثانیه پیروی می شود.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.