Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

بازیکن Center که توانایی شوت داشته باشد را اصطلاحا Stretch Five می گویند.

در توصیف Stretch Five به این نکته اشاره شده است که به طور معمول بازیکنان Center نزدیک به سبد بازی و از ابعاد و قدرت خود برای Post Up و ریباند استفاده می کنند؛ بازیکن Center که علاوه بر این ویژگی ها توانایی بالایی در شوت داشته باشد (بخصوص مهارت شوت سه امتیازی) و بتواند دور از حلقه هم بازی کند با عنوان Stretch Four شناخته می شود.

Stretch Five از اوایل دهه ۲۰۱۰ میلادی در NBA به مرور رشد کرد و اکنون به جایی رسیده است که اکثر تیم ها تلاش می کنند تا از یک Stretch Five به جای یک Center اصیل با ویژگی های قدیمی استفاده کنند. در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، سرمربی تیم میامی هیت یعنی Erik Spoelstra از ترکیبی استفاده کرد که دارای Stretch Four و Stretch Five بود و همین ویژگی کمک کرد تا این تیم بتواند قهرمانی در NBA را کسب کند.

در حال حاضر یکی از موفقیت ترین افراد فعال در Stretch Five بازیکن تیم دنور ناگتس یعنی Nikola Jokić است که ۲۱۱ سانتی متر قد و ۱۲۹ کیلوگرم وزن علاوه بر اینکه نزدیک به سبد همانند یک Center عمل می کند، از پشت خط سه امتیازی و دور از حلقه هم خطرناک و موثر است.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.