Shahriyarbc

واژه شناسی تخصصی بسکتبال (از A تا Z)

Triangle Offense نوعی Motion Offense است که براساس خلاقیت زیادِ بازیکنان با چاشنی فضا شناسی و دید وسیع می تواند یک سیستم مفید و بسیار کاربردی باشد.

در Triangle Offense به طور معمولا سه بازیکن (عمدتا در Block, Corner و Wing) یک مثلت را تشکیل می دهند و سیستم بر این اساس پیش می رود. ضمن اینکه از ویژگی های این استراتژی این است که هر ۵ بازیکن می توانند در موقعیت های مختلف و البته مناسب گلزنی قرار بگیرند. لازم به ذکر است با توجه به ویژگی های این سیستم، Triangle Offense بیشتر برای تیم هایی که از بازیکنان با تجربه با دید وسیع مناسب و تصمیم گیری های دقیق بهره می برد مناسب است.

Triangle Offense در ابتدا توسط مربی Sam Barry در دهه ۴۰ میلادی خلق شد و جزو قدیمی ترین استراتژی های تاریخ بسکتبال به حساب می آید. اما شکل امروزی آن توسط Tex Winter به وجود آمد. Winter که در اواخر دهه ۴۰ میلادی در تیم بسکتبال دانشگاه Southern California برای Sam Barry بازی می کرد، هنگامی که خود به عنوان مربی فعالیتش را آغاز کرد، این استراتژی را در تیم های هیوستون راکتس و دانشگاه کانزاس اجرا می کرد.

اما نقطه عطف Triangle Offense به دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی و البته اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی باز می گردد. جایی که Winter به عنوان کمک مربی در کنار Phil Jackson در تیم های شیکاگو بولز و لس آنجلس لیکرز فعالیت می کرد. Triangle Offense زیر نظر Winter و Jackson تبدیل به یکی از موفق ترین استراتژی ها در تاریخ بسکتبال شد که به عنوان یک استراتژی اصلی، عامل کسب شدن ۹ قهرمانی در NBA طی دهه های ۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی بود.

تمامی اصطلاحات و واژگان این سایت توسط مجموعه Shahriyarbc جمع آوری شده است. لذا استفاده از توضیحات و محتویات آن بدون ذکر منبع مجاز نیست!

کلیه حقوق نزد شهریار مقدمی و مجموعه Shahriyarbc محفوظ است.