زندگی‌نامه کیمیا یزدیان تهرانی

کیمیا یزدیان تهرانی

زندگی‌نامه کیمیا یزدیان تهرانی

ارسال شده توسط: سویل رضائیان دسته بندی : بیوگرافی

در بسکتبال بانوان ایران بازیکنان جوان اما شناخته‌شده بسیاری داریم که کیمیا یزدیان تهرانی یکی از این بازیکنان است و ما در این مطلب به زندگی‌نامه او پرداخته‌ایم.
کیمیا یزدیان طهرانی (به انگلیسی Kimiya Yazdian Tehrani) متولد ۲۳ تیر ۱۳۷۵ است. او یک برادر بزرگتر از خودش دارد که موزیسین است. او و خانواده‌اش از ابتدا ساکن تهران بودند اما به واسطه کار پدرش به مدت ۴ الی ۵ سال برای زندگی به کرج رفتند و پس از آن مجددا به تهران بازگشتند.
بسکتبال را از ۱۰ سالگی و در تابستان، هنگامی که دانش‌آموز سوم دبستان بوده شروع کرده است. در زنگ‌های ورزش رشته‌های ورزشی مانند بدمینتون، والیبال و بسکتبال در دسترس آن‌ها بوده است که به واسطه معلم ورزش‌شان خانم کریمی‌مهر به بسکتبال علاقه‌مند شده است. به گفته خود کیمیا این معلم معتقد بوده که او استعداد خوبی برای بسکتبال دارد و به همین جهت در نزدیک‌ترین باشگاهی که نزدیک خانه‌شان بوده ثبت نام کرده است.
بعد از یک سال تمرین در تیم تهران جهت شرکت در مسابقات قهرمانی کشور انتخاب شد و بعد از رقابت‌های مدارس منطقه توانست دومین رقابت‌های رسمی خودش را در بسکتبال تجربه کند.
سپس در ۱۲ سالگی و پس از حضور در مسابقات قهرمانی کشور به اردوی تیم ملی بسکتبال ایران در رده‌سنی نوجوانان دعوت شد و این آغاز بود بر حضور مداوم او در تیم‌های جوانان، امید و بزرگسالان ملی ایران!
کیمیا زمانی که ۱۶ ساله بود به عنوان کوچک‌ترین بازیکن اردو ملی بزرگسالان به این تیم دعوت شد؛ سال ۹۲ به همراه تیم ملی جوانان در مسابقاتی چهارجانبه به مقام سومی رسید و با کسب ۳۲ امتیاز در آن رقابت‌ها به عنوان MVP انتخاب شد.
از سوابق او در مسابقات سوپرلیگ می‌توان به حضور در تیم‌های خانم‌ها عباسی و طائرپور اشاره داشت.
کیمیا یزدیان تهرانی در رقابت‌های بین‌المللی هم حضور فعالی داشته است. در مسابقات 3X3 دانشجویان آسیایی با کسب مقام دوم به رقابت‌های جهانی صعود کردند که به گفته خود او این بالاترین سطحی بوده است که در آن رقابت داشته و توانسته‌اند مقام سوم جهان را به دست آورند.
در بسکتبال پنج به پنج هم با تیم گروه بهمن نائب قهرمان مسابقات جام باشگاه‌های غرب آسیا شد و به همراه تیم ملی بسکتبال ایران در رقابت‌های غرب آسیا به مقام سومی دست پیدا کرد.
حضور در رقابت‌های کاپ‌آسیا و جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ سه به سه از دیگر افتخارات کیمیا یزدیان محسوب می‌شود.
بهترین خاطره او به رقابت‌های دانشجویان جهان بازمی‌گردد؛ جایی که به همراه تیم سه به سه ایران سوم دنیا می‌شوند و به گفته خود کیمیا این رویداد یه اتفاق رویایی برای او و هم‌تیمی‌هایش محسوب می‌شود. هرچند که معتقد است در بار که به عنوان قهرمانی می‌رسد شور و هیجان خاصی را برای او به وجود می‌آورد.
این بازیکن جوان و آینده‌دار بسکتبال بانوان ایران در رشته مهندسی پزشکی تحصیل کرده و در حال حاضر به واسطه بورس شدن در دانشگاه شهید بهشتی در حال ادامه تحصیل است.

 

این بیوگرافی براساس اتفاقات جدیدی که رخ دهد بروزرسانی خواهد شد. (آخرین بروزرسانی: ۹ خرداد ۱۴۰۰)
با تشکر از: کیمیا یزدیان، سویل رضائیان و شهریار مقدمی
منبع: مصاحبه مجموعه Shahriyarbc با کیمیا یزدیان
عکس مطلب از سرکار خانم روناک دوستی

اشتراک گذاری پست