بیوگرافی دایانا تراسی (Diana Taurasi)

Diana Taurasi - دایانا تراسی

بیوگرافی دایانا تراسی (Diana Taurasi)

ارسال شده توسط: کیانا فروزان دسته بندی : بیوگرافی

دایانا تراسی محبوب ترین و موفق ترین بازیکن بسکتبال آمریکا و WNBA است که مطالعه سرگذشت او و اطلاع از رکورد هایی که در دست دارد میتواند مشوق خوبی برای علاقمندان به این رشته ورزشی باشد.

آنچه در این زندگی نامه می خوانید

تولد و دوران کودکی

کودکی و آشنایی با خانواده

دایانا لورنا تراسی (Diana Lorena Taurasi) در ۱۱ می ۱۹۸۲ در کالیفرنیا شهر Glendale به دنیا آمد و در شهر Chino بزرگ شد . پدر او Mario Taurasi از ایتالیا و یک فوتبالیستِ حرفه ای و مادرش Liliana Taurasi از آرژانتین است. خانواده دایانا در زمانی که او ۸ سال داشت به شهر چینو مهاجرت کردند. او همچنین یک خواهر به نامِ Jessika Taurasi دارد. دایانا در مصاحبه ای اظهار کرده است که زندگی در چینو یکی از بهترین اتفاقات برای او بوده است و توانسته سخت کوشی را از مردمانِ آنجا و پدرش به خوبی یاد بگیرد.

 دایانا به دلیل علاقه شدید پدرش به فوتبال و دیدن مسابقات مختلف مدتی را در این رشته فعالیت کرد اما به دلیل همزمان بودنِ تمریناتِ بسکتبال و فوتبالش و همچنین دیدنِ آینده ای روشن تر در بسکتبال این رشته را به صورت جدی دنبال کرد.

در خانه ای که او زندگی می کرد زبان اسپانیایی بسیار رایج بود و به همین دلیل دایانا می تواند به این زبان نیز صحبت کند.

دوران دبیرستان

دبیرستان و شروع کسب افتخارات

دایانا در دبیرستانِ Don Antonio Lugo تحصیل کرده و کسب موفقیت ها و عناوین مختلف برای او از همین دوران شروع شد. او در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ به برترین بازیکن ایالت متحده آمریکا در بخش بانوان تبدیل شد؛ اما افتخارات او در سال ۲۰۰۰ به همینجا ختم نمی شود؛ او توانست به عنوان برترین بازیکن کالیفرنیای جنوبی از نظر مجله LA Times معرفی شود و همچنین مجله Parade او را به عنوان برترین بازیکن در بین بازیکن های دبیرستان های سراسر دنیا برگزید. در آخر دایانا در سال  ۲۰۰۰ جایزه Cheryl miller را بدست آورد که این جایزه به برترین بازیکن ها در پست Small forward تعلق می گیرد.

 این کسبِ افتخارات پیاپی علاوه بر مشخص کردن آینده روشن و استعداد و تلاش بالای او، موجب شد تا برای ورود به بسکتبال حرفه ای در کالج، پایه قوی و مستحکمی برای خود بسازد.

دوران کالج

کسب افتخارات ادامه دارد

موفقیت های دایانا در دوران دبیرستان موجب شد تا پس از کسب عناوین برتر انفرادی از طرفِ ۱۰ الی ۱۲ کالج مختلف برای تحصیل دعوت شود. او در آخر کالج UCONN را برای ادامه تحصیل و بسکتبال خود انتخاب کرد و از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ در این کالج درس خواند و مشغول به بازی کردن بسکتبال در تیم بانوان این کالج شد. او در سه دوره متوالی تیم بسکتبال کالج UCONN را در سری مسابقات NCAA Championships همراهی کرد و در تمام دوره ها تاثیر بسزایی در راهیابی این تیم به فینال مسابقات داشت.

مربی این تیم در مصاحبه یکی از فینال های مسابقات NCAA برای اشاره به اهمیت دایانا برای پیروزی و قدرت و توانمندی این بازیکن گفته است:

ما دایانا را داریم اما آن ها نه! پس احتمال برد ما بیشتر است.

علاوه بر این دایانا در این کالج افتخاراتِ دیگری نیز کسب کرد که از جمله این افتخارات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– او به اولین شخص در کالج UCONN تبدیل شد که برای دو مرتبه به عنوان بازیکن ملی در سال ۲۰۰۴ انتخاب شده است.

– به اولین بازیکن در کالج UCONN تبدیل شد که موفق به کسب ۲۰۰۰ امتیاز و ۶۰۰ ریباند می شود.

او همچنین در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ در تیم ملی جوانان آمریکا حضور داشته است و به دلیل عملکرد فوق العاده در تیم ملی جوانان آمریکا و مسابقات NCAA نهایتا در سال ۲۰۰۴ به تیم ملی بزرگسالان بانوان آمریکا پیوست.

دوران حرفه ای

شروع دوران حرفه ای و تیم های او

دایانا در سال  ۲۰۰۰ با بازی در تیم ملی زیر ۱۸ سال آمریکا توانست به مقام قهرمانی در بازی های FIBA Americas Championships، که در آرژانتین برگزار می شد، دست پیدا کند. او در هر بازی به طور میانگین ۱۲.۶ امتیاز برای تیم خود کسب کرد و همچنین توانست در بازی نیمه نهایی که بین کشورهای برزیل و آمریکا برگزار می گردید، خوش بدرخشد و آمار فوق العاده ۲۶ امتیاز را به دست آورد.

در سال ۲۰۰۱ دایانا به عنوان عضوی از تیم ملی جوانان آمریکا پس از کسب قهرمانی قاره آمریکا در سال گذشته، در بازی های World Championship شرکت کرد و به همراه این تیم به عنوان سومی جهان رسید.

او در کمتر از ۴۸ ساعت پس از کسب سومین عنوان قهرمانی NCAA (مسابقاتی که در بین کالج ها و دانشگاه های آمریکا برگزار می شود) در سال ۲۰۰۴ توانست به تیم ملی بزرگسالان بانوان آمریکا بپیوندد. این در بسکتبال آمریکا جزو معدود مواردی محسوب می شود که یک بازیکن با عملکرد خود در کالج و نه WNBA (و یا حتی در مردان NBA)، می تواند به تیم بزرگسالان آمریکا راه پیدا کند. به همین دلیل می توان با چنین انتخابی متوجه شد که دایانا از همان دوران کالج، جزو برترین بازیکنان آمریکا بشمار می رفته است.

او در سال ۲۰۰۴ بعد از ۴ سال حضور در کالج UCONN می بایست در درفت WNBA شرکت می کرد و توسط یک تیم حاضر در این لیگ انتخاب می شد. با توجه به عملکردهای دایانا در بازی های ملی جوانان و نوجوانان آمریکا و از طرفی عملکرد فوق العاده ای که در چهار سال حضور خود در NCAA داشت، بسیاری از کارشناسان او را شانس اول برای تبدیل شدن به انتخاب اول از دور اول درفت می دانستند که همین اتفاق هم اتفاد و او به عنوان پیک اول از راند اول درفت WNBA در سال ۲۰۰۴ انتخاب شد و به تیم Phoenix Mercury در WNBA پیوست.

دایانا در اولین فصل خود به عنوان یک بازیکن Rookie (سال اولی) به دلیل حضور بازیکن های کوتاه تر در پوزیشن Forward به میدان می رفت اما پس از مدتی به صورت دائم در پست Guard شروع به بازی کرد. عملکرد دایانا همانند دوران کالج درخشان بود و در سال ۲۰۰۴ توانست جایزه WNBA Rookie Of The Year (جایزه ای که به برترین بازیکن سال اولی یا همان Rookie لیگ WNBA اهدا می شود) را از آن خود کند.

در سال ۲۰۰۵ تراسی با اینکه با آسیب دیدگی از ناحیه مچ پا دست و پنجه نرم می کرد اما موفق شد امتیازات زیادی را برای تیم خود به دست آورد و در دومین فصل حضور خود در WNBA برای مسابقه All Star انتخاب شود؛ اما این فصل از نظر تیمی برای دایانا موفق آمیز نبود و برخلاف عملکرد شخصی او، تیم Phoenix Mercury در بازی های پلی آف آن سال ناموفق ظاهر شد.

 

بازی های دایانا برای تیم های بین المللی در سال ۲۰۰۵ و زمانی شروع شد که او برای تیم Dynamo Moscow به میدان رفت و سپس طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ به تیم Spartak Moscow پیوست و بعد از آن در سال ۲۰۱۰ برای تیم استانبولیِ Fenerbahçe به میدان رفت. در این سال دایانا داروهایی مصرف می کرد که باعث افزایش تستسترون نمی شد اما در لیست داروهای غیرمجاز برای بازیکنان قرار داشت و با وجود بی اطلاعی او از این موضوع با محرومیت روبرو شد و نتوانست تا ۱۶ فوریه ۲۰۱۱ در مسابقات شرکت کند.

در بازی های فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ دایانا برای تیم استانبولی دیگری به نام Galatasaray بازی کرد و همراه این تیم جایزه Turkish Cup را برنده شد. در ۱۶ می سال ۲۰۱۲ دایانا قراردادی با تیمِ UMMC امضا کرد ‌و در کنار این تیم روسی برنده عنوان قهرمانی لیگ اروپا، Russian Championship و Russian Cup شد. اما دایانا در این فصل به دلیل آسیب در عضله ران خود تنها در ۸ بازی تیم را همراهی کرد و همچنین در بازی های فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ نیز به دلیل شکستگی مچ دست از میادین دور ماند. با توجه به این آسیب ها تصمیم گرفته شد که دایانا در بازی های فصل ۲۰۱۵ حاضر نشود و به طور کامل استراحت کند. او در این باره در وبسایت شخصی خود نوشته است:

در تابستان اون سال من حسابی از شنبه تا چهارشنبه تمرین می کردم و فقط آخر هفته ها تعطیل بودم. نه اینکه تمرینات بسکتبال را کنار گذاشته باشم اما بیشتر به تقویت استقامت و تعادلم رسیدم؛ سعی کردم خودم را قوی تر کنم و به خودم روحیه بدهم.

پس از آن دایانا تصمیم گرفت که به تیم همیشگی خود در WNBA یعنی Phoenix Mercury برگردد. این بازگشت شروع یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین فعالیت های حقوق زنان در ورزش را رقم زد.

دایانا پس از بازگشت به WNBA مناظره ای جدی را درباره دستمزد بازیکنان حرفه ای آمریکا نسبت به بازیکنان چین و اروپا به وجود آورد. این اشاره به موضوع دستمزد موجب شد تا بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان آمریکا با رهبری الکس مورگان نسبت به نابرابر بودن حقوق آن‌ها در مقایسه با تیم ملی فوتبال آقایان آمریکا واکنش نشان دهند و سرانجام این فعالیت‌ها افزایش دستمزد بازیکنان در هر دو رشته بود!

این فعالیت که به یکی از تاریخی ترین فعالیت های مدنی در زمینه ورزش بانوان شناخته می شود، بعدها موجب شد تا چه در ورزش آمریکا و چه در ورزش دنیا، تلاش شود تا حقوق برابر و یا تا حد امکان حقوق نزدیک به ورزشکاران بانوان نسبت به آقایان در سطح ملی پرداخت شود.

تراسی برای بازی های فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ و ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دوباره به تیم UMMC بازگشت و در دسامبر سال ۲۰۱۸ رسما بازنشستگی خودش را از بازی های بسکتبال در روسیه اعلام کرد و مجددا به تیم سابق خود یعنی Phoenix Mercury در WNBA بازگشت.

دایانا تراسی همچنان در این تیم باشگاهی بازی می کند و در مسابقات سال ۲۰۲۰ امتیاز آورترین بازیکنِ تیم معرفی شد؛ اگر چه به دلیل آسیب در ناحیه پشتی اش، ۳ هفته از این سری مسابقات نیز دور ماند اما دوباره به میادین بازگشت و برای تیم محبوبِ خود امتیاز آوری کرد.

مصدومیت ها برای تراسی همچنان ادامه دار بود و در سال ۲۰۲۲ او از ناحیه زانو با آسیب شدیدی روبرو شد که همین امر باعث شد تا تقریبا نیمی از بازی های این فصل را از دست بدهد؛ اگرچه پس از بهبودی کامل و برگشت به مسابقات او توانست در سن ۴۰ سالگی رکور های مختلفی را به نام خود ثبت کند؛ برای مثال او تنها بازیکن تاریخ WNBA و یکی از سه بازیکن برتر در دو لیگ معتبر NBA و WNBA است که توانسته در سن ۴۰ سالگی در یک بازی بیش از ۳۰ امتیاز کسب کند.

بازی در تیم ملی آمریکا​

رویای قهرمانی در المپیک

دایانا پس از پیوستن به تیم ملی بزرگسالان آمریکا در سال ۲۰۰۴ با آنها به بازی های المپیک تابستانی در آتن رفت و به تیم برای کسب مدال طلا کمک کرد. در بازی های FIBA World Championships که در سال ۲۰۰۶ در برزیل برگزار شد دایانا به همراه تیم ملی آمریکا توانست مقام قهرمانی را ازآن خود کند و سال ۲۰۰۸ نیز همراه با این تیم در بازی های المپیک تابستانی که در پکن برگزار شد به مدال طلا رسید.

این موفقیت برای دایانا تراسی و تیم ملی بسکتبال بانوان آمریکا در المپیک ادامه دار بود و در سال ۲۰۱۲ نیز به همین ترتیب مقام قهرمانی المپیک به تیم آمریکا تعلق گرفت. دایانا سال ۲۰۱۶ نیز برای تیم ملی آمریکا در بازی های المپیک ریو به میدان رفت و برای چهارمین مرتبه متوالی مدال طلا قهرمانی المپیک را به گردن آویخت.

افتخارات شخصی ​

لیست کامل افتخارات

علاوه بر همه مواردی که ذکر شد، دایانا در کارنامه شخصی خود نیز جوایز و القاب درخشان بیشتری نیز دارد که شامل:

– جایزه با ارزش ترین بازیکن (MVP) سال ۲۰۰۹ در لیگ WNBA آمریکا

دو جایزه با ارزش ترین بازیکن فینال های WNBA در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴

بیشترین گل به ثمر رسانده در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰

– ۹ مرتبه حضور در WNBA All-Star و ۱۰ مرتبه انتخاب شدن در All-WNBA (تیم منتخب فصل WNBA)

او در سال ۲۰۱۱ در یک نظرسنجی بین المللی در جمع ۱۵ بازیکن برتر WNBA در طول تاریخ توسط طرفداران انتخاب شد.

– او در ژوئن سال ۲۰۱۷ توانست به شخصی تبدیل شود که با ۷,۴۹۴ امتیاز، بیشترین تعداد امتیاز را در تمام بازی های WNBA به ثمر رسانده است.

– چهار بار به عنوان بازیکن برتر زنان آمریکا انتخاب شده است.

سه بار کسب عنوان NCAA (مسابقات سراسری دانشگاهی و کالج های آمریکا)

برنده جایزه Naismith که به بازیکنان برتر دانشگاهی داده می شود 

– ۵ مرتبه کسب مدال طلای المپیک با تیم آمریکا

– تنها بازیکنان تاریخ بسکتبال همراه با Sue bird که ۵ مرتبه مدال طلای المپیک رو کسب کردند

– دوبار برنده جایزه Big East Player Of The Year که به بازیکنان برتر کنفرانس شرقی داده می شود که توسط مربیان حاضر در این کنفرانس رای گیری و انتخاب می شوند.

– تنها بازیکن تاریخ WNBA و یکی از سه بازیکن NBA و WNBA که توانسته در سن ۴۰ سالگی در یک بازی بیش از ۳۰ امتیاز کسب کند

 دایانا تنها بازیکن در تاریخ بسکتبال WNBA می باشد که توانسته در مجموع حداقل ۹۰۰۰ امتیاز، ۱۵۰۰ ریباند، ۱۵۰۰ اسیست، ۱۰۰۰ شوت سه امتیازی منجر به گل و ۳۰۰ ریباند بدست بیاورد؛ لازم به ذکر است که در NBA نیز تنها ۱۰ بازیکن در پست Guard وجود دارند که تقریبا توانسته اند به این رکورد ها دست پیدا کند

دلیل لقب G.O.A.T​

دایانا بهترین در تاریخ

همانطور که در بخش قبل خواندید دایانا در طول بازی های حرفه ای خود رکوردهای بسیاری چه از نظر تیمی و چه از نظر فردی به دست آورده است که بازیکنان مختلف NBA و WNBA نتوانستند به این موفقیت ها دست پیدا کنند؛ اما فعالیت های منحصر به فرد دایانا تنها به بسکتبال ختم نمی شود بلکه او عضو سازمان بین المللی !Kaboom نیز است که این سازمان فعالیت های خیرخواهانه ای در زمینه ساخت زمین های بازی برای کودکان در سراسر دنیا انجام می دهد.

علاوه بر این دایانا با فروش وسایل مختلف که عکس یا امضای او را به همراه دارند بر روی وبسایت شخضی خود مبالغی را جمع آوری می کند که تماما به این سازمان خیریه اهدا می شود؛ این عملکرد خیرخواهانه او موجب شد تا به عنوان یکی از پنج زن برتری که به این مرکز خیریه کمک قابل توجهی می کند معرفی شود.

فعالیت های خیرخواهانه دایانا به اینجا ختم نمی شود و دایانا به همراه کالج فوتبال Fiesta Bowl در سال ۲۰۱۶ به کمک معلم هایی پرداختند که از نظر مالی به کمک احتیاج داشتند؛ معلم ها و کارکنان مدارس می توانند با پر کردن فرمی در نرم افزار مخصوص، میزان مبلغی را که احتیاج دارند درخواست کنند.

در آخر بخاطر موفقیت های دایانا در زمینه بسکتبال و رکوردهایش در این رشته، سبک بازی منحصر به فرد و کارهای خیرخواهانه، به او لقب G.O.A.T که مخفف Greatest Of All Time است، داده شد. این کلمه در زبان انگلیسی به معنی بز نیز می باشد و از همین جهت نماد و لوگو دایانا تراسی بزی است که بر روی شکم او عدد ۳ (که شماره ی لباس دایانا است) طراحی شده است.

زندگی شخصی

ازدواج و فرزندان

دایانا در ۱۳ می سال ۲۰۱۷ با Penelope Jane Taylor بازیکن پست Center تیم Phoenix Mercury  ازدواج کرد. آنها در ۱ مارس ۲۰۱۸  پسری را به نام Leo Michael Taurasi-Taylor به فرزندی پذیرفتند و در ۹ اکتبر ۲۰۲۱ همسر او دختری را به دنیا آورد که نام او را Isla Taurasi-Taylor گذاشتند

این بیوگرافی براساس اتفاقات جدیدی که رخ دهد بروزرسانی خواهد شد. (آخرین بروزرسانی: 11 اسفند 1401 )

منبع: ویکیپدیا، مصاحبه های رسمی دایانا تراسی، وبسایت شخصی دایانا تراسی

اشتراک گذاری پست