زندگی‌نامه نیکا بیکلیکلی

نیکا بیکلیکلی

زندگی‌نامه نیکا بیکلیکلی

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : بیوگرافی

نیکا بیکلیکلی جزو مربیان جوان و موفق بسکتبال ایران محسوب می شود و دانستن سرگذشت زندگی این مربی می تواند برای بسکتبال دوستان بخصوص مربیان جوان جذاب باشد.

 

تولد، دوران کودکی و آشنایی با بسکتبال

نیکا بیکلیکلی (به انگلیسی Nika Beiklikli) متولد ۲۹ خرداد ۱۳۶۴ در شهر گرگان ایران است. پدرش متولد اراک و مادرش متولد گرگان هستند. او تا سن ۶ سالگی همراه خانواده اش در شهر گرگان زندگی می کردند و در این زمان به دلیل شغل پدرش به شهر اراک مهاجرت می کنند.

کودکی نیکا بیک لیکلی

نیکا ورزش را به صورت حرفه ای از سن ۸ سالگی به واسطه ورزش ژیمناستیک آغاز و در همین دوره در مسابقات کشوری ژیمناستیک اولین قهرمانی کشور خود را تجربه کرد. اما او به دلیل قد و قامت بلندی که نسبت به سایر هم سن و سالان خود داشت، از سوی مدرسه ای که در آن تحصیل می کرد وارد تیم بسکتبال مدرسه شد. بیکلیکلی در اولین سال حضورش در بسکتبال به مسابقات کشوری مینی بسکتبال که به میزبانی شیراز برگزار می شد، اعزام شد.
به گفته خود او، بیشتر در مدارس دولتی به دلیل بزرگ بودن حیاط مدرسه تحصیل کرده است و این محیط وسیع به او این اجازه را می‌داد تا بتواند بسکتبال بازی کند.

 

دنبال کردن بسکتبال به شکل حرفه ای

نیکا ‌بیکلیکلی در سن ۱۴ سالگی و زمانی که در مقطع دوم راهنمایی تحصیل می کرد، به واسطه شغل پدرش همراه با خانواده از اراک به گرگان نقل مکان کرد. از آن‌جایی که گرگان یکی از شهرهای بسکتبال خیز ایران محسوب می شود و برخی آن را پایتخت بسکتبال ایران می دانند، زمینه برای دنبال کردن حرفه‌ای بسکتبال از سوی او فراهم شد تا بتواند بیش از پیش در این رشته ورزشی فعالیت و از دید حرفه ای به آن نگاه کند.
در این زمان او تمرینات خود را زیر نظر زهرا رحیم نژاد که جزو مربیان برجسته کشور محسوب می شود و دارای مدرک مربیگری بین المللی بود آغاز کرد.
جوانی در تیم
دو سال بعد و در سن ۱۶ سالگی او اولین تجربه خود را در مسابقات کشوری در رده بزرگسالان تجربه کرد. تیمی که او در آن حضور داشت متشکل از بازیکنان بزرگسال گرگانی بود و بیکلیکلی کوچکترین عضو تیم محسوب می شد.

 

بسکتبال و تحصیل در کنار هم

نیکا در دوران دبیرستان توجه زیادی به تحصیل خود داشت و همواره جزو شاگردان ممتاز مدرسه و استان محسوب می شد. او بارها در طول تحصیل در دبیرستان از سوی آموزش و پرورش استان مورد تقدیر قرار گرفته است. اما تلاش او در تحصیل به اینجا ختم نمی شود و او در کنار تحصیل معمول خود، همزمان در المپیادهای شیمی، زیست و ریاضی شرکت می کرده و در سطح استان جزو برترین‌ها بوده است. نمرات وی نشان‌گر تلاش بی‌وقفه اش در آن دوران است. معدل دیپلم او ۱۹.۵۵ است.
نیکا بیک لیکلی در مدرسه
اما این تلاش او برای تحصیل، تاثیر منفی بر عملکرد بسکتبالش نگذاشت و در همان زمان به تیم ملی بسکتبال جوانان ایران دعوت شد. دعوت از او زمانی رخ داد که همراه تیم گرگان در مسابقات قهرمانی کشور به عنوان سومی دست یافته بود و با توجه به عملکردی که در آن مسابقات از خود به جا گذاشته بود، از سوی مربیان تیم ملی دعوت شد.

 

ورود به عرصه ملی به عنوان کوچکترین عضو

نیکا در روزنامه
پس از برگزاری چندین اردوی تمرینی برای تیم ملی بسکتبال بانوان امید ایران، او به عنوان کوچکترین عضو این تیم انتخاب شد و همراه با این تیم در جام دوستی و ملت ها شرکت کرد. تیم ایران که توسط خانم طیاری به عنوان سرمربی، خان حسن‌نائبی به عنوان سرپرست و خانم رحیم‌نژاد که مربی خود نیکا در گرگان بود هدایت می شد در این مسابقات به مصاف نماینده آمریکا رفت. این برای اولین بار بود که بعد از انقلاب یک تیم آمریکایی برای مسابقه بسکتبال به ایران می آمد.
نیکا در جوانی
بعد از به پایان رسیدن مسابقات ملی و به فاصله پنج روز او به همراه تیم منتخب گرگان در مسابقات ورزشی دسته اول دبیرستان های دختران کشور که به میزبانی همدان برگزار می شد شرکت کرد و با این تیم به مقام چهارم رسید. در این رقابت‌ها او به عنوان بهترین بازیکن مسابقات برگزیده شد.

نیکا بیکلیکلی و جام قهرمانی

نیکا بیکلیکلی بهترین ۱۷ ساله

آغاز مربیگری در کنار بازیکنی

نیکا بیکلیکلی در سن ۱۸ سالگی در کنار خانم رحیم نژاد که مربی خود او در گرگان بود، مربیگری را آغاز کرد و در رده های مینی و نونهال بر عملکرد رده های پایه نظارت داشت. او در آن دوران به واسطه اینکه خانم رحیم نژاد مدرس فدراسیون بودند به درخواست خودش در کلاس های مربیگری به عنوان مستمع آزاد شرکت می کرد ولی با توجه به اینکه سن وی برای دریافت کارت مربیگری مناسب نبود، نمی توانست مدرک مربیگری خود را دریافت کند.
در سال ۱۳۸۵ اولین تجربه مربیگری حرفه ای او با هدایت تیم منتخب نونهالان استان گرگان رقم خورد. مسابقاتی که این مربی جوان و تازه کار در آن دوران، توانست تیم استان گرگان را در حضور تیم‌های قدرتمندی از جمله فارس، اصفهان، تبریز و تهران به مقام سوم برساند. این تجربه موفق و لذت بخش باعث شد تا نیکا بیکلیکلی که در آن دوران سابقه بازی در تیم ملی امید را داشت و جزو بازیکنان حرفه ای و ملی پوش بسکتبال در ایران بشمار می رفت، به مربیگری حرفه ای بیش از پیش فکر کند.

حکم سومی گلستان

 

آسیب دیدگی شدید و زمانی برای تفکر به آینده

نیکا در سن ۲۱ سالگی و در اوج آمادگی با آسیب پارگی رباط سلیبی و مینیسک داخلی روبرو شد. این آسیب باعث شد تا او یک سال از بازی کردن بسکتبال دور بماند. به گفته خود او، این فرصت خوبی برایش بود تا به مربیگری و علایق دیگرش مانند سوارکاری که از کودکی به آن علاقه داشته است، بپردازد.

نیکا بیکلیکلی و اسب سواری

 

ادامه تحصیلات دانشگاهی در کنار بسکتبال

او در سن ۲۳ سالگی با قبولی دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی در کرج به شهر تهران رفت و در مسابقات دانشگاهی منطقه عنوان قهرمانی را همراه تیم کرج کسب کرد. در همان زمان با توجه به شناختی که خانم نائبی مربی تیم صباباطری قزوین از بیکلیکلی داشت، او را همراه خود به این تیم برد. وی همراه این تیم در مسابقات لیگ برتر به عنوان‌های دوم و سوم رسید.
سپس او به تیم دانشگاه آزاد تهران پیوست و همراه این تیم و زیر نظر خانم متشرعی عنوان قهرمانی لیگ برتر را کسب نمود. ضمن اینکه در همین دوران بیکلیکلی به همراه تیم دانشجویان به مسابقات جهانی ایتالیا که زیر نظر IFIUS برگزار می شد اعزام شد که این تیم موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی این دوره از مسابقات شد.
بیکلیکلی در ادامه پیشرفت خود در تحصیل و کسب مدارج عالی به بلاروس رفت و در رشته بیومکانیک ورزشی به تحصیل خود ادامه داد. او در مدت زمانی که در بلاروس بود برای تیم تسموكی مينسک بلاروس هم به میدان رفت و بازی در لیگ این کشور را هم به تجربه کرد.
پس از بازگشت از بلاروس او به گرگان رفت و تیم رعنا را برای شرکت در مسابقات لیگ دسته دوم باشگاه‌های کشور با نیروهای جوان و بومی تشکیل داد. در همان زمان او برای تیم شهدای فاو در مسابقات لیگ برتر بسکتبال بانوان ایران به میدان می‌رفت.

کارت بازی

 

بازنشستگی از بازی و تمرکز کامل بر روی مربیگری

در سال ۱۳۹۳ بیکلیکلی آخرین تجربه خود را در عرصه بازیکنی پشت سر گذاشت و به عنوان کاپیتان در تیم لیگ برتری گرگان مشغول به بازی شد.
پس از آن از دنیای بازیکنی بازنشسته شد و به طور کامل به مربیگری روی آورد.
او به ترتیب ۳ سال با تیم رعنا و ۲ سال با تیم دانشگاه گلستان به مقام های اولی لیگ دسته دو، دومی لیگ دسته یک و قهرمانی لیگ برتر ب به عنوان سرمربی را تجربه کرد.
لازم به ذکر است که در سال ۱۳۹۶ او به عنوان مدرس از سوی خانم دکتر هادوی برگزیده شد و مدرک مدرسی اش را دریافت نمود.

 

انتخاب شدن به عنوان مربی ملی و هدایت تیم شهرداری گرگان

نیکا بیکلیکلی پس از اینکه در تیم تحت هدایتش در لیگ برتر ب به عنوان قهرمانی رسیده بود، در اردیبهشت ۹۷ به عنوان سرمربی تیم بسکتبال سه نفره ایران انتخاب شد. او در این دوران موفق به کسب دو سهمیه جام‌جهانی، اولی فیبا کوئست غرب آسیا، چهارمی فیبا کوئست آسیا و کسب سهمیه انتخابی المپیک را تجربه کرد.
نیکا بیکلیکلی و کاپ سه به سه
علاوه بر این کسب اولین برد تیم بسکتبال بانوان در جام جهانی و اولین برد تاریخ یک تیم بسکتبال با حجاب اسلامی در جهان را در مسابقات فیلیپین تحت هدایت او رخ داد. ضمنا او به عنوان مربی تیم بسکتبال ایران در مسابقات جام‌جهانی هلند در کنار شادی عبدالوندی بود که در بخش چالش های مهارتی اولین مدال جهانی بسکتبال ایران را کسب کرد.
نیکا و شادی عبدالوند
مصاحبه خارجی نیکا بیک لیکلی
در سال ۹۸ او مدرک مربیگری بین المللی خود را از فیبا دریافت کرد و بعد از کسب مقام‌های خوب و رزومه موفق در ۷ الی ۶ سال قبل از آن، به عنوان سرمربی تیم بسکتبال بانوان شهرداری گرگان که پیش از این در بخش بسکتبال آقایان سرمایه گذاری خوبی داشت و در همان فصل جزو مدعیان قهرمانی بود، انتخاب شد.
مربیگری بین المللی نیکا بیک لیکلی
او تیم گرگان را به فینال رقابت های لیگ برتر بسکتبال ایران رساند که به دلیل شیوع ویروس کرونا، این مسابقات ابتدا لغو شد و سپس با توجه به نتیجه دور رفت که با پیروزی دیگر فینالیست این رقابت ها یعنی گروه بهمن همراه بود، گرگان را به عنوان نائب قهرمانی لیگ برتر بسکتبال ایران رساند.
مربیگری در شهرداری گرگان
ضمن اینکه نیکا بیکلیکلی در آذر ۱۳۹۸ در استان گلستان کانون استعدادیابی تاسیس کرد و به فعالیت در بسکتبال رده‌های پایه پرداخت.
مجوز استعدادیابی

 

این بیوگرافی براساس اتفاقات جدیدی که رخ دهد بروزرسانی خواهد شد. (آخرین بروزرسانی ۱۴ تیر ۱۳۹۹)
با تشکر از سرکار خانم بیکلیکلی که در گردآوری این بیوگرافی مجموعه بسکتبالی Shahriyarbc را یاری نمودند.

اشتراک گذاری پست