Ball movement (گردش توپ) و هفت ویژگی یک تیم برای داشتن آن

Ball movement and 7 ways

Ball movement (گردش توپ) و هفت ویژگی یک تیم برای داشتن آن

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, حمله تیمی

گردش توپ یا همان Ball movement علاوه بر زیبایی بصری برای تماشاگران، نتیجه‌گیری مفید برای تیم خواهد داشت. برای اینکه یک تیم گردش توپ خوبی داشته باشد می‌بایست هشت ویژگی را داشته باشد.
۱- بازیکنان اصول پایه (Fundamental) را به خوبی بدانند: از آنجایی که گردش توپ حرکت تیمی است و در آن تمامی بازیکنان دخیل هستند، داشتن توانایی انجام مهارت‌هایی مانند دریبل، پاس و شوت توسط تک تک بازیکنان اهمیت دارد.
۲- اعتماد: شاید یکی از بزرگترین عواملی که در تیم‌ها (بخصوص در سطوح بالا) گردش توپ قابل قبولی مشاهده نمی‌کنیم، عدم اعتماد به هم‌تیمی در فضای حاکم بر تیم است. این عدم اعتماد می‌تواند یا از روی خودخواهی باشد و یا از روی ناتوان دانستن هم‌تیمی خود؛ یعنی اگر به عنوان مثال بازیکن A متعقد باشد که وقتی توپ را به بازیکن B می‌دهد او یا توپ را از دست می‌دهد یا در شرایط Open shot نمی‌تواند گل بزند، قطعا توپ را به او پاس نمی‌دهد.
۳- فلسه مربی تیم در حمله: اگر مربی این ابتکار عمل و آزادی را به بازیکنانش بدهد که در قالب چارچوب‌های او توپ به گردش در بیاید و صرفا سیستم یا بازی که او تعیین‌کرده است اجرا نشود، می‌توان این انتظار را داشت که گردش توپ در تیم رخ بدهد. به طور کلی مربی باید برای رسیدن به این سبک از بازی اجازه اعمال خلاقیت در حمله را به تیمش بدهد.
۴- حرکت بازیکنان: حرکت بازیکنان در زمین با بهره‌بردن از انواع کات‌ها و شناخت فضاشناسی در بسکتبال، می‌تواند موجب آزاد شدن بازیکنان از کمند مدافعین شود. در صورتی که بازیکنان آزاد باشند، به راحتی می‌توانند پاس بگیرند و پاس بدهند.
۵- نفوذ با دریبل: نفوذِ به موقع موجب خواهد داشت تا مدافین برای کمک و پوشش اقدام کنند و این عمل برای آزاد شدن سایر بازیکنان بسیار مفید است. ضمن اینکه به طور کلی گردش توپ باعث خواهد شد تا در نهایت یک بازیکن اقدام به شوت کند و یا به نفوذ به سمت حلقه در نزدیکی حلقه فرصت کسب امتیاز را داشته باشد.
۶- ارتباط در زمین: ارتباط و هماهنگی بازیکنان در زمین بسکتبال یکی از مهمترین عواملی است که به مرور به واسطه تمرین در تیم حاصل می‌شود.
۷- تشخیص اقدام به موقع: تمامی تلاش‌ها در گردش توپ برای آزاد شدن یک بازیکن می‌باشد. از همین رو اگر بازیکنی در حالت نیمه آزاد قرار داشت و کاملا آزاد نبود، می‌بایست در صورتی که بازیکن آزاد دیگر می‌تواند مالک توپ شود، به گردش توپ در زمین ادامه دهد و از شوت‌های عجولانه و بی‌منطق جلوگیری کند.
به طور کلی Ball movement یا همان گردش توپ یکی از زیبایی‌ها و کاربردی‌ترین حملات در بسکتبال محسوب می‌شود و تیم‌هایی با هماهنگی بالا و تمرین زیاد به آن دست پیدا خواهند کرد.

اشتراک گذاری پست