همه چیز درباره Chin the ball

Chin the ball و اصول آن

همه چیز درباره Chin the ball

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, کنترل توپ (Ball Handling), مهارت های انفرادی

به طور کلی روش Chin the ball برای محافظت از توپ می‌باشد که در آن بازیکن مالک توپ، با هر دو دست و به صورتی که آرنجش رو به بیرون باز باشد، توپ را زیر چانه خود نگه می‌دارد.
شاید Chin the ball بسیار ساده، ابتدایی و پایه باشد و حتی در مقالات نوشته شده اشاره کمی به این موضوع شده باشد، اما این حرکتِ جزئی می‌تواند یک بازیکن را به فردی امن برای توپ بعد از ریباند تبدیل کند. همیشه یادتان باشد که رعایت جزئیات است که تفاوت بین خوب و عالی را رقم می‌زند.
اهمیت این کار زمانی مشخص می‌شود که بازیکن بعد از ریباند توپ مورد تهاجم بازیکنان حریف برای در آوردن توپ از چنگش قرار بگیرد؛ در این شرایط بازیکن ریباندر باید بداند که چگونه از توپ خود محافظت کند.
برخی از بازیکنان توپ را در دو دستی در شکم خود بغل می‌کنند و بالا تنه خود را کمی به پایین متمایل می‌کنند. این کار که یکی از رایج‌ترین حرکات است، ایرادات بسیاری دارد. زیرا اولا بازیکن مالک توپ باید مدام حواسش به اطراف خود باشد تا بازیکنی از کنارش به قصد توپ او نیاید؛ لذا نمی‌تواند دید خوبی نسبت به سایر بازیکنان هم‌تیمی داشته باشد تا آن‌ها به آن‌ها پاس دهد. دوما اگر بازیکنی موفق شد دستانش را به توپ برساند، حتی اگر بازیکن مالک توپ به حریف اجازه توپ‌ربایی ندهد، باعث ایجاد شرایط بین‌طرفین (Jump ball) خواهد شد.
حرکت Chin the ball تا جای ممکن ریسک‌های روش قبلی را کاهش می‌دهد. زیرا بازیکن وقتی توپ را زیر چانه می‌زند می‌بایست بدن صافی داشته باشد و می‌تواند دید خوبی نسبت به زمین و هم‌تیمی‌های خود پیدا کند. از طرفی با توجه به اینکه آرنج بازیکن رو به کناره‌ها باز می‌شود، بازیکنی از کنار نمی‌تواند به توپ حمله کند و او را مالک شود. به طور کلی توپ از ۴طرف اصلی توسط بدن احاطه شده است:
راست و چپ به وسیله آرنج‌ها / بالا وسیله چانه / پشت به وسیله سینه بازیکن / ضمنا زیر توپ هم به نوعی مسدود است زیرا توپ از بالا توسط چانه و کناره‌ها به وسیله دستان محافظت میشه و عملا نمی‌توان از پایین هم به توپ رسید.
تنها از بازیکن می‌توان توپ را از دست بازیکن خارج کرد که با توجه به نبود فضای کافی در اطراف توپ این امکان بسیار سخت و دشوار خواهد بود.
بازیکنی که توپ را از روی حلقه ریباند می‌کند باید همیشه به یاد داشته باشد که بلافاصله و بدون هیچ مکثی با دو دست توپ را به زیر چانه خود ببرد و تا زمانی که از امن بودن محیط اطراف توپ مطمئن نشده است، توپ را زیر چانه خود با قدرت نگه دارد.
ضمنا با توجه به باز بودن آرنج‌ها بازیکن می‌بایست بسیار رعایت کند تا با انجام حرکت اضافی (مانند بی‌احتیاط چرخیدن)، مرتکب خطا (بخصوص خطای غیرورزشی با توجه به وضعیت آرنج‌ها) نشود.
همیشه یادتان باشد که رعایت جزئیات است که تفاوت بین خوب و عالی را رقم می‌زند.

اشتراک گذاری پست