حرکت همراه با حفظ حالت دفاع (Defensive slide)

Defensive slide و حرکت بهتر

حرکت همراه با حفظ حالت دفاع (Defensive slide)

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, دفاع انفرادی, مهارت های انفرادی

حرکت همراه با حفظ حالت دفاعی یا همان Defensive slide یکی از مهمترین بخش‌های دفاع (بخصوص در دفاع از بازیکن مالک توپ) حساب می‌شود.
زیرا بازیکن علاوه بر حفظ تعادل و حالت دفاعی خود، می‌بایست حرکت کند و از پیش‌روی مهاجم مالک توپ جلوگیری کند.
در گذشته اعتقاد بر این بود که مدافعین هنگام حرکت باید Step – slide را رعایت کنند. یعنی اگر قرار است مدافع به سمت راست برود، ابتدا پای راست خود را جهت مشخص پرت کند و سپس پای چپ را روی زمین بکشد. این تئوری تا سال‌ها مورد استفاده بازیکنان و مربیان قرار می‌گرفت. اما امروزه رد شده است؛ یا شاید بهتر است بگوییم بروزرسانی (آپدیت) شده است.
در حال حاضر مربیان معتقد هستند برای پرت کردن پا (Step) می‌بایست بازیکن سرعت عملی و نیروی بیشتری داشته باشد. لذا پیش از مرحله گام برداشتن، یک مرحله فشار به پای مخالف (Push) اضافه شد. یعنی امروزه در Defensive slide سه اصل Push – step – slide را مورد استفاده قرار می‌دهند. یعنی بازیکن پیش از اینکه بخواهد گامش را پرتاب کند، می‌بایست به وسیله پای مخالف به زمین فشار وارد کند تا نیروی عکس‌العملش را دریافت و با قدرت و واکنش بیشتری گام بردارد.
در مقاله‌ای که توسط سایت USAB منتشر شده است، کوبی برایانت سه اصل را در Defensive slide واجب می‌داند:
۱- حفظ تعادل: بازیکنان مدافع باید همیشه تعادل خود را برقرار کنند و متعادل باشند. یادتان باشد که بالا تنه شما (به جز دستان) نباید حرکت داشته باشد.

۲- دستان فعال: دست‌های بازیکنان در تمامی شرایط باید فعال باشد. این عالیست که من از جلوی صورت مدافعان شوت بزنم؛ این برای منِ مهاجم عالیست و برای مدافعین فاجعه‌ای بیش نیست! بالا، پایین، کناره‌ها همه جا را با دستان پوشش دهید.

۳- پاهایتان را باز نگه دارید: برایانت در این مطلب به بازیکنان جوانی اشاره کرده است که موقع Defensive slide پاهایشان را به اندازه کافی باز (Wide) نگه نمی‌دارند و به همین دلیل به اندازه مناسبی هم مرکز ثقلشان به زمین نزدیک نیست. علاوه بر این با باز نگه داشتن پاهایتان، فضای بیشتری را اشغال می‌کنید و تغییر مسیر را برای مهاجم سخت‌تر می‌کنید. در پایان او تاکید کرده است که همیشه پاهایتان را در دفاع با فاصله از هم نگه دارید، حتی اگر که در حال گام برداشتن هستید.

تالیف و ترجمه: شهریار مقدمی
منبع بخش آخر: سایت USAB (بسکتبال آمریکا)

اشتراک گذاری پست