چگونه با Clear out به تیم کمک کنیم؟

How to Clear out

چگونه با Clear out به تیم کمک کنیم؟

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, حمله تیمی, فضاسازی

خالی کردن فضا برای بازیکن با توپ یا همان Clear out همواره در دستورالعمل بسیاری از تیم‌ها قرار می‌گیرد. در این مطلب قصد دارم این موضوع را بررسی کنم تا ببینیم چگونه این کار موجب عملکرد بهتر تیم می‌شود.

هدف اصلی Clear out ایجاد فضا برای بازیکن هم‌تیمی مالک توپ است تا بتواند با فضای بیشتری که به او اختصاص داده می‌شود، ابتکار عمل بیشتری داشته باشد.
در Clear out علاوه بر اینکه خود بازیکن مهاجم به همی‌تیمش‌اش فضا می‌دهد، بلکه با کشاندن یار خود به منطقه‌ای دیگر موجب خواهد شد تا دفاع هم مجبور به این کار شود. اما چند نکنه در این رابطه وجود دارد:
۱- بیشتر مواقع (شاید تا ۹۰ درصد شرایط) زمانی که دفاع یارگیری (Man to man) است می‌توان Clear out موفقی داشت. زیرا در دفاع یارگیری بازیکن با خالی کردن منطقه خود موجب خواهد شد تا بازیکنی که به صورت یارگیری او را دفاع می‌کند از منطقه نزدیک به توپ فاصله بگیرد و بازیکن با توپ بتواند با فضایی که در اختیار دارد حمله مثبتی را ارائه دهد.
۲- بازیکن مالک توپ باید توانایی مناسبی داشته باشد و از فضایی که در اختیارش گذاشته شده است، بهترین بهره را ببرد. مواردی مانند دفاع‌خوانی، فضاشناسی، بازی ۱ علیه ۱ و پیش‌بینی پوشش تیم حریف را به خوبی بداند تا بتواند از این موقعیت بهترین بهره را ببرد.
۳- بازیکنی که Clear out می‌کند به این تفکر رسیده باشد که تنها با نزدیک بودن به توپ نمی‌تواند به خود و تیم کمک کند. همانطور که در ویدئو اسلاید دوم پست مشاهده می‌کنید، بازیکن پس از Clear out فضای خوبی برای بازیکن مالک توپ ایجاد می‌کند و بازیکن مالک توپ با کشاندن مدافعین به سمت خود، فضای خوبی را به بازیکنی که پیش از این فضا را خالی کرده بود می‌دهد و او با دریافت پاس می‌تواند در موقعیت مناسب امتیازگیری قرار بگیرد.
در پایان می‌توان به این شکل جمع‌بندی کرد که این کار بیشتر در برابر دفاع یارگیری کاربرد دارد، بازیکن مالک توپ باید توانایی‌های مناسبی داشته باشد و تفکر بازی تیمی و خودخواه نبودن در بازیکن Clear out کننده وجود داشته باشد.

اشتراک گذاری پست