هفت نکته ساده برای کسب اعتماد بازیکنان توسط مربیان

کسب اعتماد بازیکنان توسط مربیان

هفت نکته ساده برای کسب اعتماد بازیکنان توسط مربیان

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, اصول مربیگری بسکتبال

هر مربی بسکتبال سطح بالایی به خوبی می‌داند که داشتن یک رابطه خوب با بازیکن به توسعه آن فرد کمک بسیار زیادی خواهد کرد و داشتن این ارتباط مناسب بسیار با اهمیت است. در این مطلب ما درباره کسب اعتماد بازیکنان توسط مربیان صحبت می کنیم.

برخی از مربیان بزرگ دنیا در این رابطه جملاتی را بیان کرده‌اند:

در رهبری کردن، هیچ چیزی مهم‌تر از اعتماد نیست مایک شیشفسکی

روابط با بازیکنان درباره همه چیز است. بازیکنان باید پی ببرند که به آن‌ها اهمیت می‌دهید “گرگ پاپوویچ”

 

هنگامی که بین مربی و بازیکن اعتماد به وجود می‌آید، مزایا آن بیش از حد نمی‌تواند باشد:

  • بازیکن باید به سختی تلاش و تمرین کند
  • بازیکنانی که به مربی خود اعتماد دارند باید تمام تلاش و توان خود را در زمین بسکتبال به کار برد
  • بازیکنان باید بیشتر تمرین کند
  • بازیکن باید در تمرین و مسابقه شادتر باشد
  • بازیکنان احساس راحتی و امنیت بیشتری در محیط بسکتبال خواهند داشت
همه این‌ها و دلایل بسیار دیگری باعث می‌شود که فصل شادتر و بهتری برای مربی و بازیکنان باشد. بنابراین، به عنوان مربی، به دست آوردن اعتماد تیم بسیار مهم است.
این مهم است که شما این موضوع را در همان ابتدای فصل در اولویت خود قرار دهید.
ممکن است همه مربیان موافق نباشند، اما من (مربی مک) احساس می‌کنم که این بسیار مهم است که هر ساله در پیش فصل یک یا دو تمرین Fun برای نزدیک شدن رابطه بین بازیکنان و مربیان در برنامه تمرینی تیم جا بگیرد.
اما دو نکته با اهمیت در رابطه با اعتماد وجود دارد که باید آن را به یاد داشته باشید:
۱- اعتماد آسان به دست نمی‌آید: هیچ نکه فوق‌العاده و مخفی وجود ندارد که بتوانیم به آن اشاره کنیم تا بلافاصله اعتماد و وفاداری بازیکن را به خود جلب کنید. ایجاد اعتماد فرایند خاص خود را دارد و به زمان نیاز دارد.
۲- اعتماد برای هر بازیکن باید به صورت شخصی ایجاد شود: چیز جالبی که در مورد اعتماد وجود دارد این است که شما نمی‌توانید اعتماد بین مربی و تیم را افزایش دهید. هر بازیکن به طور شخصی و به صورت معجزه آسایی به شما اعتماد نمی‌کند. شما باید به طور جداگانه اعتماد هر بازیکن تیم را به خود جلب کنید و این ممکن است در طول زمان و در فصل‌های مختلفی رخ دهد.
مربی تیم باید موفق به کسب دو نوع اعتماد از جانب بازیکنان شود:
۱– اعتماد به عنوان یک مربی بسکتبال
۲– اعتماد به عنوان یک شخص
این دو موضوع را جداگانه مطرح کردیم به این دلیل که اعتماد سیاه و سفید نیست. ممکن است بازیکن به عنوان یک شخص به مربی خود اعتماد کند اما به عنوان یک مربی بسکتبال نتواند اعتماد کند یا بلعکس.
این بسیار مهم است که مربی بتواند هر دو بخش اعتماد را از سوی بازیکن داشته باشد؛ اما بی‌شک در سطح بسکتبال جوانان، کسب اعتماد بازیکنان به خود به عنوان یک شخص بسیار مهم است.

 

اکنون هفت نکته در رابطه با کسب اعتماد بازیکنان:
۱- بازیکنان خود را خارج از زمین بشناسید
برای به دست آوردن اعتماد بازیکنان خود و به طور کلی کسب اعتماد بازیکنان توسط مربیان، باید با آن‌ها درباره موضوع‌هایی خارج از بسکتبال صحبت کنید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها آن است که شما بازیکن را به عنوان یک فرد در جامعه قبول دارید و او تنها یک مهره شطرنج در برنامه‌های بسکتبالی شما نیست.
شما می‌توانید با بازیکنان خود درباره سایر رشته‌های ورزشی صحبت کنید. درباره اینکه روزشان را چگونه می‌گذرانند بپرسید؛ درباره مدرسه‌شان سوال کنید؛ درباره تیم‌های مورد علاقه آن‌ها صحبت کنید؛ اگر از برنامه آن‌ها مطلع هستید درباره برنامه و کارهایشان بپرسید؛ موضوعات بسیاری وجود دارد تا شما و بازیکن‌تان درباره‌اش به بحث بپردازید.
مشخص است که این صحبت‌ها را در حین تمرین و وسط زمین نمی‌توانید مطرح کنید. این بحث‌ها را باید در سفر با ماشین و اتوبوس یا حتی قبل و بعد از تمرین انجام دهید. یکی دیگر از بهترین زمان‌هایی که می‌توانید رابطه خود را با بازیکن بهبود ببخشید، خارج از زمان برنامه ریزی شده برای تیم است. مانند فیلم دیدن یا انجام دادن ورزش دیگر؛
۲- روی حرف خود پایبند باشید – همیشه
این موضوع غیرقابل توجیه است اگر انتظار دارید اعتماد بین مربی و بازیکن پیشرفت کند. هرگز هرگز به بازیکن خود دروغ نگویید. اگر شما بازیکنی را در مسابقه‌ای بیشتر اوقات بر روی نیمکت گذاشته‌اید و به آن بازیکن وعده دادید که بازی بعد او را به عنوان استارتر به زمین خواهید گذاشت، باید از آن به عنوان استارتر استفاده کنید.
اگر به تیمتان در تمرین اعلام کردید که این آخرین فشار تمرین امروز خواهد بود، بهتر است که آخرین فشار باشد. در غیر این صورت بازیکنان اعتمادشان نسبت به شما کاهش خواهد یافت.
شاید به نظر برسد که دروغ کوچک و بی اهمیتی گفتید، اما این موضوع به سرعت بر روی بازیکن تاثیرخواهد گذاشت و در رابطه بین شما و بازیکن به موضوعی بسیار بزرگ تبدیل خواهد شد.
بازیکنان شما باید متوجه شوند که وقتی موضوعی را مطرح می‌کنید آن را تا آخر دنبال خواهید کرد و همان اتفاق خواهد افتاد.
۳- خنده رو و مهربان باشید
خنده رو و مهربان بودن در بسکتبال جوانان و پایه بسیار موثر خواهد بود. معمولا اتفاق می‌افتد که ناخودآگاه یا آگاه بزرگ‌ترها کوچک‌ترها رو اذیت و یا ناراحت کنند. مربی باید فردی باشد که بازیکن در کنارش احساس آرامش و راحتی کند.
به عنوان مثال یک تشکر یا یک لبخند به موقع موجب شود که بازیکن به مربی خود بیشتر اعتماد کند و احترام بیشتری به او بگذارد.
هرگز نباید شرایطی ایجاد کنید تا بازیکن در طول تمرین یا در حین مسابقه از شما که مربی او هستید، بترسد.
درست است که در برخی شرایط مربی باید برخورد جدی و سختی با بازیکن خود داشته باشد، اما بهتر است که در بیشتر مواقع (بخصوص در خارج از زمین بسکتبال) مربی خنده رو و مهربان به نظر برسد.
وقتی که شما در خارج از زمین اعتماد بازیکن را جلب کنید، به بازیکن ثابت خواهد شد که در شرایط سخت و پرفشار مسابقه حامی او خواهید بود و این موضوع باعث خواهد شد تا بازیکن بدون هیچ ترس و نگرانی بهترین بازی خود را ارائه دهد.
۴- والدین آن‌ها را بشناسید
هیچ چیز به اندازه خانواده بر روی بازیکن تاثیرگذار و نفوذپذیر نیست.
اگر شما بتوانید رابطه خوبی با والدین داشته باشید، در آن صورت شانس خوبی خواهید داشت تا آن‌ها از تصمیمات و صحبت‌های شما دفاع کنند. این موضوع به بازیکن کمک خواهد کرد تا شما را راحت‌تر بپذیرد و به شما بیش از پیش اعتماد کند.
صحبت کردن درباره موضوعاتی خراج از بسکتبال آن هم قبل یا بعد از تمرین موجب پیشرفت رابطه شما و والدین بازیکن خواهد شد.
۵- مربی منظمی باشید
بر هیچ کس پوشیده نیست که افراد منظم و دقیق قابل اعتمادتر از افراد نامنظم هستند.
به عنوان مثال وقتی شما همیشه سر وقت در تمرینات و مسابقات حاضر شوید و همه به On time یا همان سر وقت بودن شما پی ببرند یا اینکه نکته‌ای را به شما بگویند و شما بدون نیاز به یادآوری دوباره، آن کار را به یاد داشته باشید، بی‌شک راحت‌تر به شما اعتماد خواهند کرد.
اگر شما به عنوان یک مربی سر تمرین حاضر شوید و هیچگونه برنامه‌ای برای تمرین نداشته باشید، بازیکنان کمی اعتمادشان نسبت به شما کمتر خواهد شد.
منظم بودن نشان می‌دهد که شما قابل اعتماد و مطمئن هستید.
۶- برای بازیکنان خود باشید

نگران نباشید که به بازیکنان خود اطلاع می‌دهید که چقدر به آن‌ها اهمیت می‌دهید “تاد ماتا”

همان‌طور که همه مربیان می‌دانند، وقتی شما مربی یک تیم بسکتبال می‌شوید فراتر از یک مربی هستید. شما تبدیل به دومین خانواده بازیکن می‌شوید.
این یک مسئولیت مهم است که نباید آن را دست کم گرفت.
بازیکنان از حمایت شما قدردانی خواهند کرد. کسب اعتماد بازیکنان توسط مربیان بی شک نتیجه مثبتی خواهد داشت.
۷- اعتماد به نفس داشته باشید
هنگامی که شما شروع به مربیگری می‌کنید بازیکنان قدیمی‌تر و با تجربه‌تری در تیم هستند که باید سطح و توانایی مربیگری خود را با داشتن اعتماد به نفس مناسب ثابت کنید.
این موضوع در مربیگری بسکتبال پایه و جوانان کمتر اهمیت دارد اما برای مربیگری در رده‌های بالا و حرفه‌ای بسیار مهم است
بازیکنان و مربیان سوالاتی مانند پرسش‌های زیر خواهند پرسید:
– آیا شما مربی پر افتخاری هستید؟
– آیا به خوبی و درستی مربیگری می‌کنید؟
– آیا دیگران از سطح و توانایی مربیگری شما صحبت می‌کنند؟
در این صورت چگونه باید اعتبار خود را افزایش دهیم؟
شما علاوه بر برنده شدن در بازی‌های بیشتر، دائما باید در حال بهبود بخشیدن سطح و توانایی‌های مربیگری خود باشید.

اشتراک گذاری پست