نکاتی برای Fast break موفق

Fast break موفق و نکات آن

نکاتی برای Fast break موفق

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, تیمی, حمله تیمی, ضد حمله (Fast break)

ضد حمله سریعترین، راحت‌ترین و از دید بسیاری از مربیان بسکتبال بهترین نوع حمله محسوب می‌شود. اما رعایت جزئیات در این حمله موجب می‌شود تا یک تیم بتواند به راحتی به وسیله ضدحمله حریف خود را دچار مشکل کند.
۱- ذهنیت تیم: مهمترین نکته در انجام هر فعالیتی، آمادگی ذهنی و پذیرفتن آن فعالیت توسط اعضا تیم است. بازیکنان و مربیان تیم باید این سبک از بازی را بپذیرند و برای بهتر شدن در آن تلاش کنند. مربیان تیم در تمرینات و نکاتی که به بازیکنان گوشزد می‌کنند باید دائما به انجام ضدحمله تاکید کنند و بازیکنان باید از هر فرصتی برای ضدحمله بهره ببرند تا به Fast break موفق دست یابند.
۲- آمادگی جسمانی ایده‌آل: از آن‌جایی که این نوع حمله بر پایه سرعت است، بازیکنان تیم باید از سرعت مناسبی برخوردار باشند و آستانه خستگی بالایی داشته باشند. همه این موارد به عملکرد تیم در پیش‌فصل بازمی‌گردد. جایی که روند آماده‌سازی بدن بازیکنان در این دوره می‌بایست به بهترین شکل انجام شود.
۳- دفاع پرفشار و تهاجمی: دفاع پرفشار موجب خواهد شد تا احتمال اشتباه از سوی تیم حریف افزایش پیدا کند. این اشتباهات می‌تواند شرایطی را به وجود آورد تا مالکیت توپ در موقعیت‌های مناسب (مانند توپ‌ربایی) نصیب تیم مدافع شود.
۴- جایگزینی پاس به جای دریبل: سرعت انتقال توپ به وسیله پاس بیشتر از دریبل است. پس سریعترین ضدحمله زمانی رخ می‌دهد که بازیکنان تیم از پاس به جای دریبل استفاده کنند.
۵- انتقال سریع: انتقال از دفاع به حمله مهمترین بخش یک ضدحمله است. بازیکنان باید با عکس‌العمل مناسب و تشخیص موقعیت بازی در سریعترین زمان ممکن از یک مدافع به یک مهاجم تبدیل شوند. این اتفاق می‌تواند بلافاصله پس از تغییر مالکیت رخ دهد؛ اما برخی از بازیکنان پیش از تغییر مالکیت (مانند زمانی که تیم حریف اقدام به شوت کرده است و هنوز ریباندر مشخص نشده است) دفاع را رها می‌کنند و به حمله می‌روند.
۶- آرایش تهاجمی: توصیه می‌شود تا بازیکنانی که قصد حضور در زمین حریف را برای ضدحمله دارند Sideline حرکت کنند تا دید مناسبی نسبت به پشت خود و توپ داشته باشند و بتوانند با توجه به دیدی که دارند موقعیت صحیح خود را تنظیم کنند.
۷- هماهنگی بازیکنان: هماهنگی بازیکنان تیم از تمرین مداوم و تجربه بازی کردن در کنار یکدیگر حاصل می‌شود. تمرینات ضدحمله، شناخت سبک بازی هم‌تیمی‌ها و پیروی از استراتژی تعیین شده از سوی مربی در ضدحمله از جمله نکاتی است که موجب هماهنگی بیشتر بین بازیکنان می‌شود.
به طور کلی رعایت تمامی اصول در کنار هم موجب دست یابی به Fast break موفق خواهد شد و تیم می تواند با بهره گیری از این نوع حمله به امتیازات بیشتری دست پیدا کند.

اشتراک گذاری پست