کفش بسکتبال مناسب خود را چگونه تهیه کنیم

کفش بسکتبال

کفش بسکتبال مناسب خود را چگونه تهیه کنیم

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, کفش بسکتبال

بی‌شک کفش بسکتبال مناسب در ارائه عملکرد بهتر توسط بازیکن و جلوگیری از آسیب‌دیدگی نقش بسیار زیادی را ایفا می‌کند. در این مطلب قصد داریم تا به چند نکته مهم برای انتخاب کفش مناسب بسکتبال اشاره کنیم:
۱- کفش مخصوص بسکتبال بخرید:
کفش‌های بسکتبال براساس نیازهای بازیکنان بسکتبال طراحی می‌شوند و موارد استانداردی را رعایت می‌کنند که در دیگر  کفش‌های ورزشی به آن توجه‌ای نشده است. پس توجه داشته باشید که حتما کفش ویژه بسکتبال را خریداری کنید.

 

۲- به سه قسمت اصلی کفش براساس نیاز خود توجه داشه باشید:
به طور کلی کفش‌های بسکتبال سه قسمت دارند قسمت‌های بالایی، میانی و انتهایی کفش
آناتومی کفش بسکتبال
آناتومی کفش بسکتبال
الف) قسمت بالایی:این قسمت سه حالت بلند، متوسط و کوتاه دارد.
حالت بلند معمولا به کفش‌های ساق‌بلندی گفته می‌شود که به طور کلی مچ پای بازیکن را پوشش می‌دهند. این نوع کفش‌ها بیشتر مورد استفاده افرادی هستند که مچ‌پای ضعیف یا آسیب‌پذیری دارند و یا وزنشان سنگین است که به کمک کفش‌های ساق‌بلند این وزن پوشش داده می‌شود. ضمنا بازیکنانی که برخورد و درگیری را بیشتر تجربه می‌کنند معمولا از این نوع کفش‌ها استفاده می‌کنند.
حالت متوسط مچ‌پا را کمتر از حالت سابق‌بلند حمایت می‌کند ولی در عین حال انعطاف‌پذیری بیشتری را به بازیکن هدیه می‌دهد.
حالت کوتاه که به طور کلی مچ‌پا را خیلی کم حمایت می‌کند اما در عوض به بازیکن اجازه سرعت گرفتن، انعطاف‌پذیری و بهره‌مندی از حداکثر توانایی پا را می‌دهد. این نوع کفش برای افرادی با وزن کم و آسیب‌پذیری کم مناسب است.
ب) قسمت میانی: این بخش یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های عملکردی کفش است. اکثر میانه‌ها به وسیله فوم‌های تیلن-وینیل استات یا تیلن-وینیل استات فشرده تهیه می‌شوند و در مقابل کفش‌هایی که با پلی‌اورتان پر می‌شوند سبک‌تر، متراکم‌تر و بادوام‌تر هستند.
پ) قسمت انتهایی: این قسمت که معمولا از لاستیک و مواد مصنوعی ساخته می‌شود، نقطه کشش کفش شما است. سعی کنید در خرید کفش‌های بسکتبال، کفشی را انتخاب کنید که انتهای آن نسبتا مسطح و گسترده باشد تا حداکثر تعادل را برای شما فراهم کند. سعی کنید کفش‌هایی را انتخاب کنید که کفی آن‌ها یکی از دو طرح Herringbone یا Hexagon باشد؛ زیرا این نوع طراحی به محافظت از پاهایتان کمک و از لیز خوردن و افتادن شما جلوگیری می‌کند.
دو طرح مستحکم برای کفی کفش
۳- براساس پوزیشن و عملکردِ خود کفش را انتخاب کنید:
کفش‌ها از نظر پوزیشن و عملکرد به سه دسته تقسیم می‌شوند:
الف) بازیکنانی که نیازمند انعطاف‌پذیری و سرعت می‌باشند (مانند بازیکنان پست گارد)، کفش‌هایی سبک، با ساق کوتاه پیشنهاد می‌شود.
ب) بازیکنانی که وزن زیادی دارند، در منطقه رنگی و زیر حلقه می‌جنگند (مانند برخی فورواردها و سنترها) معمولا درشت‌تر و قد‌بلد هستند پیشنهاد می‌شود کفش‌هایی که ساق بلند دارند و تعادل بیشتری به آن‌ها می‌دهد بپوشند. ضمنا برای افرادی که مچ پای آسیب‌پذیری دارند، کفش‌هایی با سابق بلند و حمایت بیشتر مچ، مناسب هستند.
پ) بازیکنانی هم هستند که All-Around Players هستند و همه‌کار در زمین می‌کنند بهتر است کفش‌هایی با ساق‌متوسط و با ویژگی‌های مشترک از (الف) و (ب) بپوشند. این نوع کفش‌ها به طور کلی به شکلی تهیه می‌شوند که انعطاف‌پذیری مناسبی دارند و در عین حال مچ‌پا را به خوبی حمایت می‌کنند.

 

۴- اندازه کفش:
اندازه کفش بسیار اهمیت دارد. زیرا تنگ یا گشاد بودن کفش هر دو مشکلاتی را دارند که نه تنها باعث عملکرد ضعیف بازیکن در بسکتبال، بلکه باعث بروز آسیب‌دیدگی می‌شوند. بهتر است سایز و اندازه پای خود را با جورابی که قصد دارید استفاده کنید، اندازه بگیرید؛ با توجه به حمایت بهتر جوراب‌های حوله‌ای توصیه می‌شود از این نوع جوراب استفاده کنید و ضمنا از پوشیدن دو یا چند جوراب روی هم به دلیل لیز خوردن جوراب‌ها روی هم و احتمال پیچ‌خوردگی جدا خودداری کنید.
نحوه اندازه‌گیری سایز پا
۵– زیبایی‌شناسی:
این بحث مربوط به سلیقه افراد است؛ اما به یاد داشته باشید رنگ‌بندی و طرح کفش شما نمایانگر شخصیت و هویت شماست.اگر در اطراف خود دقت کرده باشید در یک بازی وقتی بازیکنی را نمی‌شناسید و می‌خواهید به او اشاره کنید ممکن است بگویید: “منظورم کفش زردست” پس دقت کنید با توجه به اخلاقیات و شخصیت خود طرح و رنگ‌بندی کفش را انتخاب کنید اما دقت داشته باشید مسائل فنی ۹۰ درصد و زیبایی تنها ۱۰ درصد در خرید کفش باید اهمیت داشته باشد.

 

۶- خرید کفش:
امروزه بسیاری از فروشگاه‌ها به صورت آنلاین اقدام به فروش کفش می‌کنند و برخی فروشگاه‌های معتبر به صورت حضوری و در مغازه کفش‌ها را عرضه می‌کنند. اما مهمترین نکته اطمینان از جنس، کیفیت و تا جای ممکن اصل بودن کفش است؛ زیرا کفش قرار است مدت‌ها برای شما کار کند و هزینه نسبتا زیادی را در این شرایط اقتصادی می‌بایست پرداخت کنید. پس در خرید خود دقت کنید!

 

اشتراک گذاری پست