نقش بازیکنان در دفاع Box and one

Box and one roles

نقش بازیکنان در دفاع Box and one

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, تیمی, دفاع تیمی

Box and one یکی از دفاع‌های ترکیبی بسکتبال بشمار می‌رود و هدف از آن مهار تیمی است که تنها یک بازیکن سوپر استار و امتیاز آور دارد.

در این دفاع بازیکنی که معمولا بهترین مدافع تیم است، موظف می‌شود تا به صورت یارگیری (Man to man) از بهترین مهاجم تیم حریف دفاع کند و سایر بازیکنان به صورت Zone اقدام به دفاع خواهند کرد که می توانید در ویدئو زیر به صورت تصویری و کوتاه آن را ببینید:

در این دفاع به طور کلی سه نقش در این دفاع وجود دارد:
نقش Chaser: بهترین مدافع تیم که می‌بایست به صورت یارگیری از بهترین مهاجم حریف دفاع کند. این بازیکن می‌بایست یارش را با تمام فشار دفاع کند و مانع از صاحب توپ شدنش شود. بازیکن Chaser نباید کاری به پوشش‌ها چرخش‌های دفاعی و موارد دیگر در دفاع داشته باشد. تنها باید با تمام فشار به یار خود بچسبد و از توپ گرفتن آن ممانعت کند. این مدافع باید بسیار باهوش باشد و به طرز شگفت‌انگیزی سخت تلاش کند. ضمنا داشتن تمرکز حواس و دقت از ویژگی‌های اصلی این بازیکن محسوب می‌شود. او می‌بایست در برابر هرگونه هول دادن، خطاهای زیرکانه، Trash talk و هر چیزی که ممکن است از سوی مهاجم موجب حواس‌پرتی او شود بی‌تفاوت باشد و تنها با تمرکز و آرامش به دفاع پرتلاش خود ادامه دهد.
نقش Low Box Defenders: دو بازیکنی که در منطقه پایینی Box قرار می‌گیرند می‌بایست علاوه بر محافظت از زیر حلقه، توپ‌هایی که به کرنر می‌روند را دفاع کنند و در دفاع Weak side فعال باشند. آن‌ها باید ریباندرهای عالی باشند. این بازیکنان همیشه در صورتی که توپ به سمت نیمه آن‌ها آمد (نیمه آن‌ها نسبت به خط Rim line که همان Ball side نامیده می‌شود) بازیکن Post را به صورت Front (دفاع در جلوی بازیکن نه از پشت) دفاع کنند.
نقش High Box Defenders: دو بازیکنی که در منطقه بالایی Box قرار می‌گیرند اصلی‌ترین وظیفه‌ای که دارند این است که مانع از رسیدن توپ به منطقه High post شوند. این بازیکنان باید تا حد امکان سریع و چابک و در دفاع از بازیکن صاحب توپ کار بلد باشند. ضمنا در صورتی که پس از شوت آن‌ها درگیر ریباند و Box out نبودند باید با تمام سرعت به زمین حریف بروند و خود را در شرایط Fast break (ضد حمله) قرار دهند.
به طور کلی، دفاع Box and one در هر جایی کاربرد ندارد و می‌بایست شرایط آن و ابزار شما فراهم باشد. انجام این دفاع بسیار ریسک زیادی دارد و مستلزم دوندگی بسیار زیاد توسط هر پنج بازیکن مدافع است.

اشتراک گذاری پست