بایدها و نبایدها در Double team

Double team - دابل تیم

بایدها و نبایدها در Double team

ارسال شده توسط: شهریار مقدمی دسته بندی : آموزشی, تیمی, دفاع تیمی

دفاع دابل تیم (Double team) از جمله دفاع‌های تهاجمی در بسکتبال محسوب می‌شود؛ اما نحوه اجرای صحیح آن و اینکه چه زمانی بهتر است از این دفاعِ تهاجمی استفاده شود و چه زمانی نشود بسیار مهم است:
اجرای صحیح
۱- تهاجمی، نزدیک به بازیکن اما بدون خطا: دو بازیکن مدافع که برای دابل تیم اقدام می‌کنند، می‌بایست بیشترین فشار را به مهاجم مالک توپ وارد کنند تا او مرتکب اشتباه و در نهایت از دست رفتن توپ شود. این دو مدافع باید تا حد امکان به مهاجم نزدیک باشند تا دامنه حرکتی او را تنگ کنند؛ اما باید به این نکته توجه شود که ضربه زدن با بدن یا هُل دادن بازیکن که موجب بروز خطا می‌شود، تمامی تلاش‌ها را در دابل تیم نابود می‌کند.
۲- دست‌ها بالا و دنبال کننده توپ: دو دست مدافع باید بالا باشد و زمانی که مهاجم توپش را حرکت می‌دهد. مدافع نزدیک به توپ،  در همان حالت دست‌های کشیده باید مانند یک آینه توپ را دنبال کند و دستانش را روبروی توپ قرار دهد تا از دادن پاس توسط مهاجم جلوگیری کند. توجه داشته باشید دست‌ها باید همواره صاف و کشیده باشد و از خم کردن دست رو به جلو که می‌تواند با هوشیاری مهاجم سبب بروز خطا گردد، خودداری شود.
۳- پاها مسیر حرکت و پاس را مسدود کنند: در Double team پاها نقش اساسی را در مسدود کردن مسیر حرکتی مهاجم دارند. مدافعین باید پاهایشان را یا به صورت ضربدری و یا به صورت صاف در کنار هم قرار دهند و مسیر را برای حرکت مدافع ببندند. برخی مربیان قرار گرفتن پا به صورت ضربدری را به دلیل اینکه فضای بیشتری را اشغال می‌کند، پیشنهاد می‌کنند.
نکته بعد درباره زمان انجام آن است. بسته به تفکر و نظر مربی، هر زمانی می‌توان آن را انجام داد ولی در برخی شرایط این احتمال وجود دارد که مهاجم راحت‌تر به تله بیفتد. مانند زمانی که مدافع دریبل خود را قطع کرده و نمی‌تواند حرکت کند.
از مهمترین نکات در دابل تیم، محل اجرای آن است. به طور کلی بهترین دابل تیم‌ها زمانی رخ می‌دهند که دو بازیکن مدافع علاوه بر اینکه خود تله‌ای برای مهاجم ساخته‌اند و از دو طرف مسیر حرکتیش را مسدود کردند، از خطوط عرضی و طولی زمین هم استفاده کنند. به عنوان مثال اگر بازیکنی در منطقه کرنر دابل تیم شود، علاوه بر اینکه دو مسیر حرکتیش توسط مدافعین بسته شده است، از دو طرف دیگر توسط خطوط side line و baseline هم به دام افتاده است.
با این حال زمان و محل اجرای دابل تیم بسته به سیستم و فلسفه مربی و تیمی که مقابل آن بازی می‌کنید دارد.

اشتراک گذاری پست